Jest to projekt, który opiera się na trzech fantastycznonaukowych opowiadaniach Stanisława Lema: Trzej elektrycerze, Uranowe uszy, Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał. Bohaterami są roboty żyjące na odległych planetach: Kryonii – mroźnej, bezsłonecznej, lecz mieniącej się blaskiem wielokolorowych zórz polarnych, Aktynurii – zbudowanej z najcięższych metali, zamieszkanej przez Palatynidów, oraz na tej nawiedzonej przez podstępnego Homosa Antroposa, który niecnie oszukał jej mieszkańców, zwłaszcza niewinną królewnę Elektrinę.

Kompozycję tę sklasyfikowaliśmy jako co-operę – od słowa „kooperacja”, co oznacza, że istnieje w niej pewnego rodzaju współdziałanie i równorzędność. Po pierwsze, muzykę skomponowało dwóch kompozytorów, od dekady ściśle ze sobą współpracujących. Po drugie, kompozycja i improwizacja współistnieją tu w równowadze, co również wynika z wieloletniej współpracy kompozytorów i wykonawców. Po trzecie, występuje w niej sprzężenie pomiędzy warstwą elektroakustyczną i warstwą wideo. Ponadto w słowie co-opera zawarte jest również pytanie „co?”, które wyraża niewiadomą, zagadkę, eksperyment.

Dla potrzeb naszego widowiska powstało autorskie oprogramowanie – stworzony został syntezator mowy, który w co-operze zastępuje tradycyjny głos. Było to podyktowane treścią dzieła literackiego, w którym głównymi postaciami są roboty. Zbudowane zostały również nietypowe instrumenty, poza tym w instrument muzyczny przekształcony został dawny przedmiot użytku biurowego. Całość splata oprogramowanie napisane przez kompozytorów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zamówione przez Narodowe Forum Muzyki (NFM).

 

Bajki robotów (PL)

11 maja 2022

WORKS

EN